//معرفی بهترین موتورهای رندر برای معماری

معرفی بهترین موتورهای رندر برای معماری

فراگیری دانش معماری به ترسیم و طراحی ساختمان ها روی کاغذ محدود نمی شود، یکی از ابزارهای مهم در معماری مدرن امروز استفاده از کامپیوترهای مدرن و قدرتمند است.

با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته می توان نقشه هر ساختمان را ترسیم و نقشه را از نظر سازه و سایر فاکتورهای مهم برای طراحی بررسی کرد، به این ترتیب استفاده از این نرم افزارها از روش های کارآمد برای طراحی است. برای تکمیل فرآیند طراحی ناگزیر به استفاده از نرم افزارهای رندرینگ هستیم که در ادامه چند مورد از بهترین نرم افزارها را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • VRAY

مسلما این نرم افزار بر پایه استفاده از ۳D MAX  و Sketchup به عنوان قوی ترین نرم افزار در رندرینگ و نقطه اوجی در معماری شناخته می شود. اگر از این نرم افزار با عنوان قوی ترین یاد نکنیم، قطعا از بهترین و مهم ترین نرم افزارهای موجود برای رندرینگ است. از مزیت های بسیار مهم در استفاده از این نرم افزار بهای استفاده بسیار منصفانه در مقایسه با نرم افزارهای مشابه است.

 

  • AUTODESK REVIT

یکی از نرم افزارهایی که در صنعت رندرینگ و معماری بسیار شناخته شده است، دارای یکی از قدرتمندترین موتورهای رندر و طیف وسیعی از texture   و  model هاست. مشتری مداری و تیم پشتیبانی قوی این نرم افزار آن را تبدیل به یکی از اصلی ترین نرم افزارها در معماری و رندرینگ کرده است. این نرم افزار رایگان نیست اما نسخه رایگانی را از طریق Autodesk  در اختیار دانشجویان معماری قرار می دهد.

 

  • MAXWELL

از دیگر نرم افزارهای قدرتمند و شناخته شده در میان معماران است. این نرم افزار که به صورت رایگان ارایه می شود از قوی ترین موتورهای رندر و مناسب برای طراحی می باشد و از جمله نرم افزارهایی است که مدت زمان زیادی است که به عنوان یکی از موتورهای اصلی رندرینگ به کار گرفته می شود و از تیم پشتیبانی بسیار قدرتمندی برخوردار است که کاربر را در هر مشکلی مربوط به نرم افزار حمایت می کند . از نکات بسیار مهم سادگی  یادگیری این نرم افزار که باعث شده به شدت مورد توجه دانشجویان معماری قرار گیرد.

 

  • BLENDER

یکی از مهم ترین نرم افزارها برای رندرینگ در معماری BLENDER است و از مزایای بسیار مهم این نرم افزار رایگان بودن آن است که البته  یکی از قدرتمندترین و کامل ترین ها در معماری است . از دیگر نکات حایز اهمیت در این نرم افزار پشتیبانی بسیار قوی در عین رایگان بودن آن است.

 

  • OCTANE RENDER

از جمله موتورهای قدرتمند رندر که امکانات زیادی را برای رندرینگ فراهم می کند همچنین برای رندرینگ فضای محوطه ( landscape ) بسیار قوی تر از نرم افزارهای مشابه عمل می کند. موتور بسیار قوی رندر در این نرم افزار سبب تمایز از نرم افزارهای مشابه می شود .

اگرچه اختلاف زیادی میان قدرت موتور رندر در این نرم افزارها و سایر نرم افزارهای مشابه دیده می شود، اما بهای زیاد نرم افزار باعث شده تا انتخاب بهتری برای حرفه ای ها در مقایسه با دانشجویان باشد.

 

  • CORONA

یکی از نرم افزارهای نوظهور در صنعت رندرینگ که رایگان نمی باشد و حتما باید امتیاز استفاده از آن خریداری شود . از ویژگی های مهم آن استفاده از مدل های پیچیده سه بعدی  ۳d max در این نرم افزار است. اگرچه این نرم افزار با سرعت و قدرت نرم افزارهایی چون VRAY  و OCTANE RENDER  عمل نمی کند، اما از نرم افزارهای حایز اهمیت در رندرینگ و معماری است.

 

  • LUMION 3D

از جمله نرم افزارهای بسیار پرهزینه برای استفاده در رندرینگ و معماری است . تنها نکته بسیار مهم  در این نرم افزار سازگاری در فعالیت همزمان با سایر نرم افزارها است.