//مقایسه انواع مختلف دوربین‌ ها

مقایسه انواع مختلف دوربین‌ ها

Point & Shoot

این دوربین به‌عنوان انقلابی در عکاسی محسوب می‌شود. این دوربین ها در دسترس همگان، آسان در استفاده و دارای طیف وسیعی از

گزینه‌هاست و حتی در برخی موارد ضدآب یا دارای بدنهٔ ضدضربه است. اگرچه بیان این جمله دشوار است اما این دوربین‌ها رو به نابودی هستند، زیرا هنگامی‌که در مقایسه با دوربین‌های آخرین‌مدل قرار می‌گیرند، ازنظر نتیجه و کیفیت تصاویر ثبت‌شده با یکدیگر قابل‌مقایسه نیستند.

دلیل اصلی این پایین بودن کیفیت، داشتن یک sensor کوچک است، سنسور به‌عنوان چشم دوربین و درواقع پردازنده و سازنده تصاویر است.

همچنین این دوربین‌ها، دارای یک کامپیوتر برای پردازش رنگ‌ها، سایه‌روشن‌ها، دستیابی به کیفیتی مناسب برای Focus و …است.

درهرصورت دوربین‌های Point & Shoot از دوربین‌های بسیار کارآمد برای مبتدیان و حتی در برخی مواقع برای حرفه‌ای‌هاست.

از ویژگی‌های مهم این دوربین‌ها انعطاف‌پذیری و سازگاری است به‌طوری‌که بسیاری از عکاسان حرفه‌ای یک دوربین کوچک Point & Shoot را همیشه به همراه تجهیزات فوق‌العاده و سنگین خود به همراه دارند. تنها به‌این‌علت که کار کردن با این دوربین‌ها بی‌اندازه ساده و بی‌دردسر می‌باشد.

 

Mirror less

mirrorless

این دوربین‌ها دارای سنسور هایی بزرگ‌تر و باقدرت محاسبه بسیار بیشتری نسبت به دوربین‌های Point & Shoot هستند اما به‌اندازه دوربین‌های DSLR قوی نیستند.

درواقع بسیاری از دوربین‌های Mirror less ازنظر وزن و ابعاد مشابه دوربین‌های Point & Shoot هستند. به‌این‌ترتیب این ویژگی آن‌ها را تبدیل به دوربین‌های بسیار مناسبی برای سفرکرده است. همچنین از قابلیت بسیار مهم این دوربین‌ها امکان تعویض لنزهاست که گزینه‌های بسیار زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

امروزه تعداد زیادی از عکاسان مشغول مقایسه این دوربین با DSLR ها هستند. زیرا این دوربین‌ها دارای کیفیتی بسیار نزدیک به DSLR ها و قیمتی نزدیک به نصف آن‌ها هستند اما نکات دیگری هم در مورد این دوربین‌ها وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه بود.

اولین مشکل این دوربین نداشتن ویزور اپتیکال است به‌این‌ترتیب کسانی که به مقایسه و بررسی این دوربین می‌پردازند آگاه باشند که در دوربین‌های Mirror less می‌توانند تنها با استفاده از چشم خود و با LCD بدون استفاده از View Finder به سوژه نگاه کنند.

نکته دیگر در مورد سرعت فوکوس در این دوربین‌هاست. این دوربین در قیاس با دوربین‌های Point & Shoot دارای سرعت بالاتر و در مقایسه با DSLR ها دارای سرعت فوکوس کمتری است.

 

 

DSLR

dslr

این دوربین به نحوی پدر دوربین‌های جهان است. هر آنچه در View Finder این دوربین می‌بینید کاملاً مشابه با تصویر ثبت‌شده توسط لنزهاست. همچنین این دوربین قابلیت تعویض لنزها را دارد.

سنسور ها در دوربین‌های DSLR بزرگ‌تر و دارای ساختاری متفاوت و همچنین دارای نتیجه باکیفیت‌تری هستند. دوربین‌های DSLR امکان کنترل دستی بسیار زیادی به کاربران می‌دهند و هنگامی‌که این امکان با امکان تعویض لنزها همراه می‌شود انعطاف پذیری بسیار زیادی را در استفاده از دوربین فراهم می کند.

در استفاده از این دوربین می‌توانید تنظیمات دوربین را روی حالت اتوماتیک قرار دهید و شروع به ثبت تصاویر کنید همچنین می‌توانید تنظیمات را به‌طور کامل روی حالت دستی قرار دهید و در این حالت از دوربین استفاده کنید.

 

Bridge/Super Zoom Camera

تفاوت اصلی میان این دوربین با دوربین‌های Point & Shoot امکان کنترل بیشتر بر تنظیمات برای عکاس است. این دوربین دارای تنظیمات نیمه اتوماتیک برای دیافراگم، Shutter و Mode های مختلف است.

superzoom

تمامی این قسمت‌ها دارای تنظیمات دستی هم برای فراهم کردن حداکثر کنترل برای عکاسان هستند. همچنین این دوربین‌ها دارای طیف وسیع‌تری برای امکان Zoom هستند. لنز در این دوربین ثابت بوده و امکان تعویض لنز وجود ندارد. این دوربین بهترین گزینه برای کسانی است که خواهان حداکثر کنترل بر تنظیمات نوردهی و امکان زوم در طیف گسترده‌تری هستند.

 

۱۳۹۷-۴-۲۰ ۱۲:۳۷:۵۱ +۰۰:۰۰ برچسب ها: , , , , |