//پردازنده ۲۴ هسته ای کوالکام آغازگر جنگ با اینتل و AMD

پردازنده ۲۴ هسته ای کوالکام آغازگر جنگ با اینتل و AMD

کمپانی اینتل و AMD به عنوان تولید کنندگان پردازنده برای کامپیوتر های شخصی دسکتاپ و قابل حمل، سالهاست که با یکدیگر به رقابت می پردازند و نتیجه این رقابت تولید و بهینه سازی پردازنده ها می باشد. اما به نظر می رسد تا پایان سال ۲۰۱۵ یک رقیب سوم نیز درون قطار دودی پردازش، ذغال سنگ مرغوب می ریزد. این شرکت در اولین قدم به تولید یک نمونه اولیه از پردازنده ای مجهز به ۲۴ هسته پرداخته که به صورت سوکت LGA روی مادربرد نصب می شود.

CPU-Kualcam-N

با وجود اینکه CPU کوالکام در حال حاضر به ۲۴ هسته پردازشی مجهز است، اما طبق اعلام این شرکت، نمونه نهایی که به بازار می آید بیش از این تعداد هسته در خود جای می دهد. در تولید این CPU از معماری ریز پردازنده ۶۴ بیتی ARM استفاده شده که صورت اختصاصی برای سرور و میکرو سرور ها در نظر گرفته شده است. پشتیبانی قابل قبول و مناسب سیستم های سرور توزیع کنندگان لینوکس و FreeBSD به طور حتم سبب موفقیت کوالکام می گردد. خانواده محصولات اینتل Xeon به عنوان جدی ترین رقیب کوالکام در رقابت هسته ای به شمار می رود و کارایی آنها به طور حتم می تواند سبب افزایش جذابیت در دنیای پردازنده های مخصوص سرور می گردد.

CPU-Kualcam-N1

کوالکام در مراسم رونمایی از پردازنده جدید خود در سه سیستم سرور نمایشی بهره گرفته و سیستم عامل لینوکس با هایپروایزر KVM در حال استریم ویدئوی HD با استفاده از پشته LAMP (Linux + Apache + MySQL+ PHP) در حال اجرا شدن بود. مشتریان اصلی کوالکام در حقیقت شرکت های بزرگ ارائه دهنده خدمات اینترنتی مانند گوگل و فیس بوک به شمار می روند که سالانه صدها هزار پردازنده قدرتمند برای ایجاد سرورهای جدید به منظور سرویس دهی بهتر به کاربران خریداری می نمایند. می توان پیش بینی کرد که در سال ۲۰۱۶ اخبار خوشایندی در خصوص حضور پردازنده دسکتاپی کوالکام برای سیستم های خانگی و گیم منتشر شود و رقابت پردازنده ها در یک سه بر (مثلث سابق!) ادامه یابد.

منبع: eCityVfx.com

توسط | ۱۳۹۶-۱۱-۲۵ ۰۶:۵۷:۲۷ +۰۰:۰۰ آبان ۲۶ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون دیدگاه

درج دیدگاه